Türkiye’de Ağ Üretimi ve Piyasaya Genel Bakış

1 year(s) ago Reklam ve Tanıtım Genel  category.

Avcılık; insanın var olduğu günden bu yana hayatını idame ettirebilmesi için önemli bir beslenme kaynağı olmuştur. Farklı iklim koşullarında yaşayan insanlar farklı hayvanları avlayarak besin kaynağı olarak kullanmış, genç nesilleri de eğiterek avcılık yeteneklerinin aktarılmasını sağlamıştır.

Büyük çoğunluğu deniz ve okyanuslarla çevrili olan Dünya; besin kaynağı olarak sadece kara hayvanlarını değil, deniz hayvanlarını da insanların menüsüne eklemiştir. Besin değeri yüksek olan, insan için önemli bazı yağları ihtiva eden balık çeşitlerini avlamak zıpkın gibi aletlerle zor olduğundan ve av miktarı düşük olduğundan insanlar zamanla daha pratik çözümler üretmeye başladılar; AĞ...

İlk zamanlar eldeki malzemeler ile basit ağlar üreten insanoğlu zamanla bu konuda da profesyonelleşmiş, farklı balıklar için özelleşmiş ağlar üretmeye başlamıştır. Ağ kullanımı hem avı kolaylaştırarak insanlar için enerjiden tasarruf sağlamış hem de bir anda yüklü miktarda balık yakalanabildiği için daha fazla insanın doymasını sağlamıştır.

Zamanla toplumsal hayata uyum sağlayan insanlar farklı alanlarla koruma, sınır belirleme, tuzak kurma gibi alanlarda da ağları kullanmaya başlamış, ağı sadece av malzemesi olmaktan çıkarmıştır.

3 tarafı denizlerle kaplı olan ülkemiz balık ve balıkçılık konusunda son derece gelişkin kaynaklara sahiptir. İlk zamanlar ithal olarak elde ettiği ağları artık kendi üretir hale gelmiş hatta yetmemiş ihraç etmeye başlamıştır. Ağ üretiminde eski tip elle örme, tamir etme gibi yöntemler hala kullanılmakla birlikte sektörde adından söz ettiren, üretim hacmi son derece yüksek, ülkenin ve yurt dışı firmaların ağ ihtiyacını karşılayan büyük firmalar artık sektöre hakim olmuştur. Sektörde adından söz ettiren, yurt dışında ülkemizi gururla temsil eden firmalardan biri de Tunanets’tir.

2004 yılında kurulan firma kurulduğu yıldan itibaren yükselen bir kariyere sahip olmuştur. İstanbul Deri Organize sanayi Bölgesi’nde 3000 m2 kapalı alana kurulan firma, Japon Amita Machines tarafından üretilmiş tamamı yeni 21 adet özel yapım ağ örme makinesine sahiptir. Ayrıca aynı zamanda yönetim kurulu başkanı olan Necdet Yılmaz Özbilen, tecrübelerini 1960’lı yılların başında Türkiyenin ilk Ağ Üretim tesisi’ni kurmasına borçludur. Tesisin faaliyete geçmesinde Necdet Yılmaz Özbilen ve Japon Amita Machines firmasının montörü Nabukatsu Kawai birlikte çalışmışlardır.

Bu büyük ölçüdeki üretimi ile Avrupanın en büyük çeşitlilik ve kapasiteye sahip ağ üreticileri arasına girmeyi başarmıştır. Firmanın üretim alanı başta balıkçılık olsa da tarım, sanayii, inşaat, spor ve benzeri bir çok sektörde de ürünleri kullanılmakta ve yer almaktadır.

Nylon multifilament, Nylon monofilament, polypropilen yada yüksek yoğunluklu polietilen den mamul çeşitli kalınlıklardaki iplikler kullanılarak üretilen çeşitli göz açıklığı ve göz sayısında, tek yada çift düğümlü ağlar üretilen malzemeler arasındadır.

Tunanets, ürettiği her ürün için yurt içi ve yurt dışı kalite politikalarına uymaya oldukça özen göstermektedir. ISO 9001:2000 kalite belgesine sahip olan firma, ülkemizdeki Ağ üreticileri arasında ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemine uygun üretim yapan ilk firmadır. Bu yönüyle diğer firmalara öncü olmuş ve sektöründe zirveye oturmuştur.

Yıllardan beri süregelen tecrübesiyle müşteri talepleri doğrultusunda kendini yenilemiş, teknolojik değişikliklere göre şirketini evriltmiştir. Bu nedenle çağın gereklerini yerine getiren, her zaman müşterilerine ihtiyaçlarını sağlamada destek olan bir firma olmuştur. Personele verdiği değerin yanında onların eğitimine de özen göstermektedir.

Amita Machines, Lema Lezzeni Srl., Toray International Inc. , Nexis Fibers gibi uluslararası firmalarla yaptığı işbirlikleri sayesinde ürünlerini yurt dışı pazarlara da sürmekte, böylece yurt dışı pazarlarında Türk üretimi ağların adını duyurmaktadır. Bu konuda en güzel kanıt; Tunanets Ağ Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin merkezi Fransa da bulunan ve Avrupa da yerleşik Halat, İplik ve Ağ üreticileri tarafından üyelerinin ortak çıkarlarının korunması, koordinasyonu ve lobi faaliyetlerinde bulunması amacıyla oluşturulan EUROCORD isimli kuruluşun üyeleri arasında Aktif Ağ Üreticisi olarak uzunca bir süre yer almış olmasıdır.

Ürettiği ürünlerde güvenliği her şeyin önünde tutan Tunanets, yanması geciktirilmiş %100 naylon malzemeden koruma ağları üretmeye başlamıştır. Özellikle futbol sahalarında seyirciyi koruma amaçlı üretilen bu ürün ile Tunanets, yine bir ilke imza atmış bulunmaktadır.

Uluslararası alanlarda Dünya Balıkçılık Fuarı, Futurefish Fuarı, Glasgow Fishing Fuarı gibi birçok fuara katılan Tunanets, ülkemizi uluslararası platformlarda en iyi şekilde temsil etmektedir.

Piyasadaki rakiplerine oranla daha kaliteli ürünleri daha kısa zamanda üretip teslim eden Tunanets’in başarılarına yenilerini katmaya devam edecektir.Type comment | Mark the Article...

4000 characters left +Add Media

Add Media

Add video Add Picture

Web Sources (opsiyonel)

Comments

There are not any comments posted for this article yet.

 

Sharing Person

Share article with my connections

  •    

Share with my connections


  •